Biografie

Mé krédo: „Nikdy není pozdě si začít plnit své sny“

Narodila jsem se dne 10. června 1952 v Ivančicích u Brna. Své dětství jsem prožila v Příbrami na Moravě a dospívání v Brně-Králově Poli. Od roku 1976 bydlím ve Šlapanicích u Brna.

Znamení zvěrokruhu: blíženec.

Vzdělání: SPŠ chemická Brno 1971.

Jazyky: dříve ruština, nyní angličtina.

Už od svých dětských let miluji hudbu. Můj děda hrával v kapele na trubku a housle. Toužila jsem umět hrát na hudební nástroj a tak mi táta daroval ve 12 letech první kytaru, na které jsem se naučila hrát. Začala jsem skládat své první melodie a texty.

V 17-ti letech jsem začala působit v dívčí kapele „CRYSTAL“, kterou vedl pan Všetička a která fungovala pod záštitou firmy ZETOR Brno. Po jejím rozšíření o chlapecké hráče jsme vystupovali jak v Dělnickém domě v Židenicích, tak i ve vojenských posádkách celé naší republiky.

Pěveckou techniku jsem si osvojila na hodinách zpěvu u profesora Bernarda Kočaře z Brna. Od roku 1970 jsem u něho potkávala jak kapelníka orchestru Big Band Gustava Broma, tak i zpěváky a zpěvačky Štěpána Mátla, Milana Černohouze, Alenu Tichou, Helenu Blehárovou, Jiřího Štědrotě, Petra Dopitu, Libora Kabelku a spoustu dalších, kteří v tehdejší době zpívali v brněnských i jiných kapelách.


Působení a spolupráce s kapelami

První pěvecké zkušenosti na pódiu jsem získávala na venkovských zábavách v kapele pana Rajského ze Šlapanic.

V roce 1970 jsem se zúčastnila pěvecké soutěže – „Hledáme talenty pro Brno“, které probíhaly v tehdejší kavárně Evropa. Ve finále jsem obdržela nabídku zpívat v brněnské kapele „BIG BAND Jana Vosmeka“, v níž jsem zpívala akce „Čaje na Musilce“, k tanci a poslechu v hotelu Slovan i v dalších restauracích v Brně.

Od roku 1984 do roku 1999 jsem 15 let působila ve skupině „ALFA“ pod vedením Václava Husáka na různých zábavných a tanečních akcích v Jihomoravském kraji (Pohořelice, Hustopeče-vinný sklep „U Erbu“, Mikulov, Břeclav, Vyškov, Brno a blízké okolí).

Po odchodu z této kapely a po zjištění, že mě hudba a zpívání pořád hodně baví, jsem v Brně v roce 1999 postupně navázala spolupráci s Pavlem Krajsou (taneční večery v restauraci „Eva“), v roce 2001 – s Jindřichem Houdkem (nyní JOE COCKER BAND BRNO) a dalšími, abych mohla ve svém životním hobby nadále pokračovat.

Od roku 2002 až po současnost jsem zakotvila v sestavě „Duo ALGEO“ ve spolupráci s panem Jaroslavem Valou, který byl po dlouhá léta kapelníkem hudební skupiny, která hrála živě po brněnských  hotelích, restauracích, kavárnách, vinárnách i mimo Brno. (Pan Vala byl prvním kapelníkem Ládi Kerndla  a v jeho kapele se postupně vystřídala celá řada výborných hudebníků a zpěváků). Pan Vala mi poskytuje zázemí jak pro zkoušky, tak  i moji textařskou tvorbu, kterou jsem znovu  objevila v roce 2004.


Textařská činnost

Dne 1.9.2005 jsem zaslala první seznam textů na  OSU Praha, a požádala o informace potřebné k získání autorizace českých textů, které jsem vytvořila na známé anglické hity (od roku 2004 až do současné doby jsem vytvořila cca 95 českých textů).

19.3.2007 jsem se stala zastupovanou autorkou-textařkou OSA-Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním, Praha.


Vydání prvního CD

Od září 2005 do listopadu 2006 jsem v nahrávacím studiu Jirky Lukáška v Brně natočila první songy tzv. cover-verze, mnou otextované, na které jsem získala autorizace.

Pro svoji prezentaci na veřejnosti jsem nejprve použila pseudonym ENA, který vznikl zkrácením mého křestního jména, od roku 2010 jsem zvolila celé jméno ALENA.

CD ENA s názvem „JÁ A TY“, které obsahuje 19 songů bylo vydáno u „Tonstudio RAJCHMAN“ v Dolních Bojanovicích v prosinci roku 2006.

Křest CD proběhl dne 29. 3. 2007 v brněnském klubu „ŠELEPKA“ v pořadu Richarda Sachera „Dámský klub“ a kmotrem byl: Richard Sacher, Láďa Kerndl, Jaroslav Vala, Petr Kobza, Jirka Lukášek, Václav Hadrava a Roman Sheen Freimuth.


Vydání druhého CD

Dokončené CD s názvem „Ty & Já“ si od září roku 2012 můžete stáhnout na adrese SUPRAPHONline.cz, které vydávám prostřednictvím tohoto online obchodu s českou hudbou.

www.supraphonline.cz

Celkem 12 českých cover-verzí s mými texty a jeden originál, který pochází ze spolupráce s Jaroslavem Musilem, jsem postupně (dle mých finančních možností) natáčela od roku 2008 do srpna 2012 v nahrávacím studiu Jarka Šimka v Praze, za spolupráce Ondřeje Gorčíka (kytarové vstupy, vokály). Oběma patří můj dík za profesionální spolupráci.


Moje spolupráce

Náhoda v roce 2005 způsobila, že jsem se přes internet seznámila s hudebníkem Petrem Havlasou – pražákem, který v současné době žije v San Franciscu v USA a který mi nabídl něco ze své tvorby ke studiovému natočení. Výsledkem naší spolupráce byl náš první song – „No warning“ – česká verze s mým textem – „Bez varování“.

V červnu roku 2008 jsem začala spolupracovat se zpěvákem, skladatelem, textařem – Jarkem Šimkem, v jehož „Studiu 57“ jsem jako první natočila song „Dove e l’amore“ z repertoáru zpěvačky CHer. Výsledkem naší spolupráce je v současnosti už 8 songů.

Od dubna 2010 jsem využila nabídky hudebníka Jaroslava Musila KREŠENDO a začala s ním spolupracovat na mém prvním autorském songu „Chci se smát“, jehož konečná verze byla natočena koncem měsíce května 2011 ve „Studiu 57“ Jarka Šimka.


Český rozhlas Brno frekvence 93,1

V prosinci 2008 zařadil do svého playlistu moji českou cover-verzi „Křídla“ (originál „Sailing“-Rod Stewart).